02 lipca 2018

PDM Research: Strategia miesięczna (lipiec)

Słabe zachowanie indeksu WIG w czerwcu to kontynuacja negatywnego trendu, który towarzyszy nam od 23 stycznia, kiedy to udało się pobić historyczne maksima. W ostatnim miesiącu indeks szerokiego rynku oddał 1.65% kontynuując zapoczątkowaną wcześniej spadkową serię. Z niepokojem spoglądamy na zachowanie indeksu mniejszych spółek, który zniżkował piąty miesiąc z rzędu, tym razem o 7.71% m/m. Chcemy podkreślić, iż pomimo zaawansowanego cyklu hossy w USA, rodzimy indeks maluchów znalazł się najniżej od lutego 2016 r. Z punktu widzenia analizy technicznej sWIG80 przekroczył magiczną barierę bessy tracąc ponad 20% od marcowych szczytów.

Zgodnie z naszymi przewidywaniami FOMC zdecydował o siódmej już podwyżce stóp procentowych z poziomu 1.50-1.75 do 1.75-2.00 procenta. Warto podkreślić jastrzębi wydźwięk wypowiedzi członków komitetu wskazujący, że jeszcze w tym roku powinniśmy spodziewać się dwóch kolejnych podwyżek. Należy również zwrócić uwagę na eskalację napięcia na linii USA – Chiny w kontekście wojny handlowej, co budzi dużą niepewność na rynku międzynarodowym. Nierozwiązane (choć w tym momencie mniej istotne) pozostają kwestie Włoch i Argentyny, aczkolwiek sytuację w tych krajach nadal należy postrzegać jako możliwe punkty zapalne w najbliższym okresie. W Turcji wyborcy zdecydowali o reelekcji Recepa Erdogana, co może przesądzić o dalszym umocnieniu pozycji prezydenta i koncentracji władzy w tym kraju. Podkreślane przez nas przed miesiącem odpływy z funduszy inwestycyjnych to jeden z kluczowych czynników podaży, szczególnie w mocno poturbowanym już segmencie „Misiów".

Coraz częściej jako czynnik podażowy sygnalizowana jest reklasyfikacja w indeksie FTSE Russell. FTSE przesunął Polskę do grona rynków rozwiniętych a rebalancing planowany jest na wrzesień 2018 r. Według ostatnich szacunków zmiana ta doprowadzi do ok. PLN 3.5 mld podaży netto na naszym rynku (co dotknie głównie największych spółek), a więc kwoty szczególnie istotnej w kontekście niskich ostatnio obrotów na warszawskim parkiecie. Zgodnie z majowym raportem FTSE Russell, szacowany udział Polski w indeksie FTSE Russell All Cap Developed Index wyniesie około 0,154 proc.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem miesięcznym:

Strategia miesięczna - lipiec 2018 r.

INFORMACJA DLA OBLIGATARIUSZY GETBACK S.A.

Polski
Dom
Maklerski

© 2016 PDM S.A
Wszelkie prawa zastrzeżone

Znajdź nas na facebooku

Wykonanie: Signum

Skontaktuj się z nami

Wypełnij formularz, a nasz przedstawiciel
skontaktuje się z Tobą