01 sierpnia 2018

PDM Research: Strategia miesięczna (sierpień)

Lipcowe zachowanie indeksu szerokiego rynku należy interpretować jako długo wyczekiwaną korektę spadków, które na naszej giełdzie obserwujemy od stycznia bieżącego roku. Wspomniane ożywienie pozwoliło na wzrost indeksu WIG o 7.17% m/m co w dużej mierze jest zasługą dobrego zachowania rodzimych blue chipów. Indeks Wig20 zanotował wzrost o 7.80% niemal idealnie naśladując zachowanie szerokiego rynku. Zachowanie mniejszych Spółek zgrupowanych w indeksie Swig80 pozostawia jednak swoisty niedosyt. Indeks wzrósł jedynie 2.78% m/m a przyczyn jego słabości nadal upatrujemy w odpływach z krajowych funduszy akcyjnych i coraz gorszym sentymencie inwestorów indywidualnych do rodzimego parkietu.

W naszej opinii wrześniowe posiedzenie FOMC przyniesie ósmą już podwyżkę stóp procentowych w USA, a jastrzębi wydźwięk wypowiedzi członków komitetu wskazuje, że również grudniowe posiedzenie zakończy się podwyżką stóp, kreując korzystne otoczenie do dalszej aprecjacji dolara. Akcentowane przez nas obawy dotyczące wojny handlowej znajdują potwierdzenie w amerykańskiej polityce celnej, a same wypowiedzi prezydenta Trumpa sugerują raczej eskalację konfliktu a niżeli chęć jego łagodzenia.

Wspomniane wcześniej odpływy z funduszy akcyjnych stanowią naszym zdaniem kluczowe zagrożenie dla mniejszych spółek (kapitał zagraniczny jest obecny głównie w WIG20). Odpływy z funduszy powodują konieczność utrzymania wysokich zasobów gotówkowych i sprzedaży mniej płynnych walorów co skutkuje istotną presją dla notowań spółek i stóp zwrotu samych funduszy, kreując swoiste błędne koło z inwestorami w roli głównej.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem miesięcznym:

Strategia miesięczna - sierpień 2018 r.

INFORMACJA DLA OBLIGATARIUSZY GETBACK S.A.

Polski
Dom
Maklerski

© 2016 PDM S.A
Wszelkie prawa zastrzeżone

Znajdź nas na facebooku

Wykonanie: Signum

Skontaktuj się z nami

Wypełnij formularz, a nasz przedstawiciel
skontaktuje się z Tobą