03 października 2018

PDM Research: Strategia miesięczna (październik)

MiSie szukają dna

Kolejny dość trudny miesiąc dla posiadaczy polskich akcji za nami. We wrześniu WIG doświadczył spadku o ponad 2%. Największe spółki, a także tzw. mid-capy straciły w tym czasie solidarnie po ok. 1.5% (uwzględniając dywidendy). Tradycyjnie już najsłabszą klasą były małe spółki, których indeksy (sWIG80TR oraz NCI) oddały odpowiednio 8.3% oraz 5.5%.

Słabość małych spółek, które od szczytów  obserwowanych w marcu/kwietniu 2017 straciły już ponad 26% wartości, łączymy z problemami płynnościowymi wynikającymi z dużymi umorzeniami obserwowanymi w sektorze TFI (które potęgowane są od jakiegoś czasu przez pośrednie efekty tzw. „afery GetBack”).

W naszej ocenie jesteśmy już blisko dna – jeśli chodzi o wyceny małych spółek. Coraz częściej można spotkać spółki wycenione w przedziale mnożników 5-10x C/Z (średni mnożnik dla sWIG80 oscyluje w tym momencie w okolicach 10x), czy rentownych operacyjnie emitentów wycenionych poniżej wartości księgowej, co świadczy o dużym stopniu wyprzedania rynku

Uważamy, że październik może być wciąż trudnym miesiącem, szczególnie w segmencie najmniejszych spółek, gdzie naturalnie płynność obrotu jest najniższa  - niektóre fundusze, które raportują ponadprzeciętną skalę umorzeń certyfikatów/jednostek uczestnictwa funduszy będą prawdopodobnie zmuszone do zaakceptowania niższych wycen sprzedawanych aktywów, aby zaspokoić roszczenia klientów. Według nas, w najbliższych tygodniach będzie tworzyć się środowisko do mocniejszego odreagowania spadków, które gnębią rodzimy rynek od ok. półtora roku. Wyceny wielu spółek wydają się w tym momencie bardzo  atrakcyjne. Pytaniem otwartym pozostaje, jak długo utrzyma się dobra koniunktura na rynkach światowych i czy wieszczone przez nas odreagowanie nie zostanie zneutralizowane przez nadejście większej korekty na głównych rynkach światowych.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem miesięcznym:

Strategia miesięczna - październik 2018 r.

INFORMACJA DLA OBLIGATARIUSZY GETBACK S.A.

Polski
Dom
Maklerski

© 2016 PDM S.A
Wszelkie prawa zastrzeżone

Znajdź nas na facebooku

Wykonanie: Signum

Skontaktuj się z nami

Wypełnij formularz, a nasz przedstawiciel
skontaktuje się z Tobą